התיישנות צו הריסה

לא פעם, לקוחות הפונים אל משרדנו על מנת שנטפל בעבירות בנייה, בצווי הריסה ובבקשות לעיכובים וביטולים שלהם, מתעניינים בנושא של התיישנות צו הריסה. לכאורה, התיישנות שכזו הייתה יכולה לעשות את החיים פשוטים בהרבה, אולם למעשה נושא זה אינו צופן בשורות טובות.

 

צו הריסה איננו מתיישן

בישראל קיימים חוקים שונים העוסקים בעבירות ובעונשיהן. כמו כן, החוקים דנים בתקופת ההתיישנות שלאחריה לא ניתן עוד להעמיד לדין את החשוד ומתבצעת סגירה של התיק. לו היו כך פני הדברים, הרי שניתן היה לכאורה לעכב את ביצוע צו ההריסה בהליכים משפטיים שונים, עד בוא יומה של ההתיישנות – ומכאן והלאה הצו היה מתבטל למעשה. ואולם, מצב עניינים זה היה יוצר בעיני המחוקק בעיה קשה, הפוגעת באינטרס הציבורי שהוא ככלל מניעת בנייה בלתי חוקית. במצב זה, כל אדם השוכר עורך דין, וככל שיש לו יותר אמצעים, יכול היה להכביד על המערכת ולדחות את צו הריסה, וכך – למרות שהבנייה בלתי חוקית היא תוכשר עקב מעבר הזמן.

 

למעשה, כבר היו מקרים בהם הוגשו בקשות לבית המשפט להורות על ביטול צו הריסה עקב התיישנות. ואולם, הפסיקה החד משמעית אומרת כי צו הריסה איננו בגדר עונש אלא בגדר צו ביצועי, ולכן, בעוד שמעשים פליליים ביחד עם ענישתם יכולים להתיישן, הרי שצו ביצועי איננו יכול להתיישן. אמנם ניתן לדחות ולעכב את הצו בהליכים שונים, ואף להביא לביטולו תחת טענות מוצדקות, אולם התיישנות לעולם לא תהיה אחת מהן.

 

עוד מילה על הקשר שבין צו הריסה ובין פלילים

אכן, במקרים רבים הבנייה הבלתי חוקית שהובילה להוצאת הצו, כרוכה גם בעבירות פליליות, שעליהן חלה התיישנות. יחד עם זאת, אין צורך בהרשעה פלילית על מנת לבצע צו הריסה, ואפילו אם האדם זוכה בבית המשפט, אין בכך למנוע את ביצוע הצו. למעשה, קיימת בחוק תכנון ובניה הפרדה המאפשרת לבצע צו הריסה גם בלי קיום הליך פלילי, וזאת במידה שהתביעה ביקשה את הביצוע וקיים אינטרס ציבורי מיוחד לכך. לדוגמא, ניתן להוציא צו הריסה גם כשאי אפשר למסור הזמנה לדין, כשאי אפשר למצוא את הנאשם, כשאי אפשר להוכיח מי ביצע את העבירה, אם מבצע העבירה נפטר ואפילו אם התביעה החליטה כי במקרה זה אין צורך להמשיך בחקירה או להעמיד לדין פלילי.

 

לפרטים נוספים ולסיוע, ליווי וייצוג משפטי בנושא, הנכם מוזמנים לפנות לאריק כהן – משרד עורכי דין בטלפון 03-5099199.

 

עוד מאמרים בנושא:

מאמרים

תשלום אגרת ביוב ומים

תשלום אגרת מים וביוב  צרכני מים הנמצאים בשטחיהן של רשויות מקומיות נדרשים לתשלום אגרת ביוב ומים, לרוב אחת לחודשיים כאשר החישוב הוא למעשה חודשי ומבוצע

קרא עוד »
מאמרים

עורך דין לענייני ארנונה

סיוע מטעם עורך דין בהפחתת ארנונה  כל שוכר של מבנה או בעל עסק, בית או דירה, מכיר היטב את חיובי הארנונה המושתים עליו מטעם הרשות

קרא עוד »
מאמרים

חוק תאגידי מים

חוק תאגידי מים וצמצום מספר התאגידים  חוק תאגידי מים משנת 2001 נועד להבטיח את אמינותם ואיכותם של שירותי המים והביוב בישראל הניתנים על ידי התאגידים.

קרא עוד »
מאמרים

ארנונה בימי הקורונה

אנו נמצאים בתקופה מאתגרת מאוד בה איננו יודעים מה יוליד יום ומתי תסתיים "תקופת הקורונה". לאור המצב, עסקים רבים (מפעלים לא חיוניים, תעשיה שאינה חיונית,

קרא עוד »